https://www.high-endrolex.com/41

shop on

https://www.high-endrolex.com/41 SEDMIKRÁSKA - Soukromá mateřská škola - Bradlec | Stravování
nic...
Foto Foto Foto Foto Foto Foto Foto

Naše školička má krásnou kuchyň, v níž naše kolegyně připravují dopolední a odpolední svačiny. Servírují teplé jídlo k obědu dovezené pečlivě vybraným dodavatelem.

Stravu vybíráme tak, aby byla pestrá a chutná a zároveň splňovala požadavky na normové hodnoty spotřebního koše dětí předškolního věku – viz náš jídelníček. Preferujeme rozmanité, zdravé a někdy i netradiční stravování. Každý den děti mají na výběr dostatek zeleniny a ovoce. Respektujeme tříhodinové intervaly mezi jednotlivými jídly. V každé třídě jsou „pitné nádoby", kde si mohou děti samostatně nalévat nápoj. Nápoje mají k dispozici i v teplém období na terase a na zahradě. Podáváme bylinkové čaje, ředěné džusy, vodu, domácí šťávy. Na pitný režim klademe velký důraz.

STRAVUJEME SE PODLE ROČNÍCH OBDOBÍ

Nepřejímáme striktně pravidla stravování podle čínské medicíny 5 elementů (dřevo, země, voda, oheň, vzduch), ale myšlenka a filosofie tohoto stravování se nám líbí, má svou logiku, je to velmi přirozená a jednoduchá cesta, jak u dětí podporovat rovnováhu organismu, která je pro zdraví našich dětí a prevenci před nemocemi velmi zásadní. Proto si vybíráme některé momenty a modifikujeme si je pro jídelníček naší školy.

Jsme si vědomy toho, že každá rodina má jiný stravovací systém. Naším cílem je dětem nabídnout a ukázat jiné úpravy či druhy potravin, stravování, motivací, rozhovory jim nová jídla představovat a v rámci jejich možnosti se snažit o pochopení významu pro jejich tělo a zdraví.

CO TO VLASTNĚ ZNAMENÁ?

Strava podle ročních období je energeticky vyvážená strava, která upevňuje zdravý a odolný organismus.

Každé roční období nám přináší něco jiného. To co zrovna venku roste, je to, co naše tělo potřebuje. Každé roční období má svoje zákonitosti a pravidla, co našemu tělu prospívá a co ne.

 

 

 
při pěkném počasí jíme na terase   naše kuchyň

 

Děti do jídla nenutíme, respektujeme jejich individuální chutě a zvyklosti, snažíme se je motivovat pro nová jídla. Mladším dětem v případě menší samoobslužnosti pomůžeme, postupně je učíme větší samostatnosti.

Děti k ochutnávání nových potravin a úprav jídel motivujeme, snažíme se, aby děti vědomně pochopily, co je pro jejich tělo dobré a co ne.


Děti jsou před jídlem, během jídla a po jídle vedeny k základům kultury stolování, máme svoje „obědové" rituály. Každé dítě má svého hodovníka a tam si zaznamenává každý den obrázkem nálepkou nebo razítkem svoje úspěchy.


Děti jsou vedeny k samostatnosti při stolování, úklidu nádobí a samy si dochází pro oběd do kuchyně.
V případě, že mají děti dietní program, mohou jim rodiče jídlo přivézt a my jej ohřejeme.

Stravování má jednotlivé MĚSÍČNÍ TÉMATICKÉ ZAMĚŘENÍ. Na nástěnce u kuchyně je možné si téma i dalšín zajímavosti přečíst. Rodičům také tyto informace zasíláme emailovou poštou.

Každý týden mají rodiče možnost OCHUTNÁVEK některé ze svačin, které kolegyně dětem připravují.

Několikrát do roka rodičům nabízíme odpolední posezení s názvem"Žravé posezení", nebo "Posezení s bylinkami"kde se věnujeme jednotlivým ročním obdobím a způsobu stravování a bylinkám podporující zdraví a imunitu. Co tělu prospívá a naopak co škodí. Ochutnávky jídel, společné sdílení a diskuse.

Každý den děti mají bylinné čaje, které mícháme podle jednotlivých období, zdravotních potřeb a nápoje nesladíme. Do nápojů zařazujeme ovocné a zeleninové freše, bílou kávu, kysané nápoje, obilná mléka apod.

Na každé třídě máme nápojové nádoby pro pitný režim dětí.

Nepřítomnost dítěte je nutné odhlašovat den dopředu na telefon 602 375 570. Pokud je oběd neodhlášen, nebo dítě nemůže z jakýchkoliv důvodů příjít do MŠ, rodiče si ho mohou oběd v MŠ vyzvednout. do 13,00 hod. do připravených nádob. Tyto nádoby se vrací!

Každé pondělí je možné při absenci dítěte oběd odhlásit ráno do 8,00 hod. na ten daný den.

CENA OBĚDŮ:

Strava se platí zpětně společně s poplatkem školného podle skutečného počtu odebraných jídel.

CENA ZA DVĚ SVAČINY A OBĚD JE 87,- Kč